Објавено на:

Листа на најмоќните земји во светот

t

САД, Кина и Русија остануваат најмоќните земји во светот во 2023 година, според овогодинешниот список на глобални сили објавени од US News & World Report.

На списокот, кој е дел од студијата „Најдобри земји“, 17.000 луѓе биле испрашувани за нивните размислувања за 87 различни нации.

Рангирањето го оценува влијанието на една земја врз основа на перцепциите на испитаниците за факторите како што се политичката, економската и воената моќ.

Ова се 10-те најмоќни земји во светот:

10. Обединети Арапски Емирати
Откривањето на нафтата на Обединетите Арапски Емирати во средината на 20 век брзо ја трансформираше нивната економија.
БДП по глава на жител на Обединетите Арапски Емирати сега е споредлив со оној на големите западноевропски земји.
Според Светскиот економски форум, земјата има најконкурентна економија во арапскиот свет.

9. Саудиска Арабија
Саудиска Арабија е најголемиот снабдувач на нафта во светот, со околу четвртина од светските резерви на нафта.
Се додава дека земјата е основач на ОПЕК и членка на Светската трговска организација, како и на други меѓународни тела.Секоја година, милиони верни муслимани од целиот свет одат на аџилак во Мека, за која се верува дека е родното место на муслиманскиот пророк Мухамед и лулка на исламот.

8. Јапонија
Јапонија е претставена како една од најписмените и технички најнапредните нации во светот.
Земјата ја има третата по големина економија во светот и е меѓу најголемите светски производители на возила, електронска опрема и челик.
Економското влијание на Јапонија беше четврто по големина во светот, според испитаниците.

7. Франција
Економијата на Франција е една од најсилните во светот, а туризмот игра клучна улога.
Франција е една од најпосетуваните земји во светот и еден од најголемите светски извозници на оружје.
Нејзините силни меѓународни сојузи и економско влијание беа клучни за нејзиниот ранг на моќ, кој беше ист како во 2022 година.

6. Јужна Кореја
Силната војска и силниот извоз на Јужна Кореја ја ставаат Јужна Кореја на шестото место.
Земјата е членка на многу меѓународни организации, вклучувајќи ги ОН, Г20, Светската трговска организација и Регионалниот форум на Асоцијацијата на нациите од Југоисточна Азија.
Јужна Кореја има една од најголемите светски резерви на бруто национални заштеди и странски инвестиции, како и огромен извоз на автомобили и технологија.
Сега има една од најголемите економии во светот.

5. Обединетото Кралство
Обединетото Кралство има силно глобално влијание делумно поради своето минато, кога ја контролираше Британската империја.
Обединетото Кралство е опишано како високо развиена нација со значително меѓународно економско, политичко, научно и културно влијание.
Исто така, беше истакнато дека Велика Британија има многу универзитети од светска класа.
Обединетото Кралство е исто така дел од Светската трговска организација, Г20, НАТО и Светската банка и е постојана членка на Советот за безбедност на Обединетите нации, но улогата на земјата на глобалната сцена се соочува со нови прашања по Брегзит.

4. Германија
За нејзиното високо место се одговорни силните меѓународни сојузи на Германија и нејзиното економско влијание.
Германија е најнаселената нација во Европската унија и има една од најголемите економии во светот.Таа е дел од големите меѓународни организации, вклучувајќи ги ОН, ЕУ, НАТО и ОЕЦД, пренесува Дневник.хр.
Има висококвалификувана, богата работна сила. Но, забележливо е дека земјата има и одредени проблеми – како што е стареењето на населението.

3. Русија
Русија го задржа третото место на листата на сили и покрај тешкотиите со инвазијата на Украина. Земјата е се поизолирана.
Дел од моќта на Русија произлегува од нејзината огромна големина, при што Русија е најголемата земја во светот по копнена маса.
Има големи индустрии како што се производство на нафта и природен гас, земјоделство, риболов и производство.
Придонесот на Русија во културата е познат по бројните познати автори, како и науката со историјата на истражување на вселената.
Русија е исто така членка на големите меѓународни организации како Г20 и Светската трговска организација, како и постојана членка на Советот за безбедност на Обединетите нации, иако се закани дека ќе ги напушти некои од нив.

2. Кина
Кина ја има втората по големина економија во светот и е една од најбрзо растечките економии во светот од реформите во 1978 година.Нејзиниот брз економски раст беше препознаен како извлекување милиони луѓе од сиромаштија.
Сепак, тој раст предизвика проблеми, вклучително и зголемена нееднаквост и загадување во земјата, како и зголемени тензии со некои други големи земји, како што се САД.
Кина има нуклеарно оружје и е членка на големите меѓународни организации како што се Светската трговска организација и Советот за безбедност на Обединетите нации, зајакнувајќи ја својата моќ.

1. САД
Беше истакнато дека САД ја имаат најголемата светска економија според БДП (25,5 трилиони долари) и дека се технолошки најмоќната земја во светот.
САД се најголемиот светски производител на нафта и природен гас и имаат најголеми светски резерви на јаглен.
Огромната медиумска индустрија во земјата е исто така важна. Има водечка улога во меѓународните организации како што се ОН и НАТО.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Сетете се на 1917 година, светот…

Русија им застана на патот на оние…

Москва: САД се обидуваат да организираат државен…

Заменик министерот за надворешни работи Сергеј Ријабков…

Москва: Разговори со САД скоро невозможни

Русија нема да се согласи на „еднострани…

Захарова: САД замижуваат пред украинскиот теpоpизам

Вашингтон е де факто одговорен за нападите…

Блинкен ќе ја истакне лидерската улога на…

 Државниот секретар на САД Ентони Блинкен ќе…