Ова важи за Зеленски – ЕУ со дрес-код за самитот во Киев: Дојдете облечени како за во Брисел, не во зелено

t

Работата на политичарите често вклучува позирање пред камери и испраќање симболични пораки, барем исто колку и да се занимаваат со политика – ова е вистината што политичарите не сакаат да ја признаат, пишува „Политико“, посочувајќи на кодексот на облекување на претставниците на ЕУ за нивната денешна средба со лидерите на Украина во Киев.

Со тоа би можело да се објасни зошто, дури и пред Европската унија да ја финализира својата агенда и списокот на гости за дводневниот самит во Украина, на кој мноштво врвни лидери на ЕУ ќе разговараат со украинските претставници, во Брисел беше објавен внатрешен меморандум со јасна порака – постои кодекс на облекување.

Треба да се носи вообичаената деловна облека односно „дојдете облечена како во Брисел, не во зелена боја“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Повторно контра сите во ЕУ: Унгарија нема…

Унгарија не сака да испраќа муниција во…

Членките на ЕУ ќе ѝ испратат на…

Земјите од Европската Унија планираат да ѝ…

Украина очекува Кина со своето влијание врз…

Украина очекува Кина да го искористи своето…

Му текнало да се прошета: Од Кремљ…

Рускиот претседател Владимир Путин во последен момент…

Семејство од Мариупол го пречека Путин со…

Рускиот претседател Владимир Путин во текот на…