Ова е акција на Гестапо – подготвуваме протести: “Чекам да ме уапсат и мене” вели потпретседателот на ГЕРБ за апсењето на Борисов

t

Вечерва околу 20 часот, десет цивилни полицајци влегле во домот на лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов во Банкаја.


Првично МВР соопшти дека со Борисов се уапсени уште три лица, меѓу кои Владислав Горанов, Менда Стојанова и Севделина Арнаудова. Малку по 21 часот, пак, оваа вест е избришана од веб-страницата на МВР.


Подоцна МВР го објави следното соопштение: „Во тек е голема операција во врска со 120 случаи на Европското обвинителство во Бугарија. Претреси и заплени се вршат на многу адреси. Во моментов се приведени Бојко Борисов, Владислав Горанов, Менда Стојанова и Севдалина Арнаудова. Акцијата продолжува“.

Заменик-претседателот на ГЕРБ, Даниел Митов, го опиша тоа што се случува како акција на Гестапо. Адвокатот Менко Менков рече дека не смеел да го посети домот на Борисов. „Немам поим што прават, чекаат наредба од началник. Очекувам и јас да ме уапсат“, изјави Менков во домот на Борисов.

Ова е политичка репресија. Вака Томислав Дончев го дефинираше делувањето на полицијата. „Премиерот Кирил Петков беше поканет неколку пати во парламентот, наместо да испрати полиција во домот на лидерот на позицијата, Бојко Борисов. Ова е во природата на политичката репресија“, рече Томислав Дончев.

Се јавуваат луѓе од цела држава и се подготвуваме за протести, за тоа што се случува веќе го информиравме раководството на Европската народна партија, меѓу кои и Доналд Туск, Антонио Лопез и други“, изјави Никола Николов. Тој појасни дека Менда Стојанова и Владислав Горанов се во своите домови и никој не ги привел. Во домот на Арнаудова се врши претрес, објасни тој.

„Борисов не е приведен, ова е груба манипулација со фактите. Ова не е во служба на вистината. Борисов е дома. Неговиот адвокат беше примен еден час по почетокот на постапката. Ова е груб прекршок“, изјави Десислава Атанасова, претседателка на ПГ на ГЕРБ.

Портпаролката на обвинителството Шиика Милева рече дека обвинителството не било информирано за акцијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Серија апсења во Скопје: На на неколку…

На подрачјето на Центар, вчера во 22:45…

Апсење во Тетово: Пронајдени кокаин, оружје, муниција

Во тетовски Требош, вчера околу 12:40 часот…

Маж од Гостивар фатен па уапсен со…

На 01.01.2023 во 21:15 часот на подрачје…

(Видео) Ги спакуваа како новогодишно пакетче: Рекетари…

Припадници на српската Служба за борба против…

Уапсен дилер на дрога од Тетово

 Во Тетово вчера во 16.00 часот полициски…