Објавено на:

Ова е веќе сериозно: Франција ја обвинува групата Вагнер за местенка во базата Госи – Сакаат да ги обвинат француските војници за злосторства?

t

Француската армија прикажа видео снимки од руските платеници од групата Вагнер како закопуваат околу десет тела во близина на базата Госи, која ја користеа француските војници во Мали, а со цел да го обвинат францускиот контингент за злосторства, јави дописникот на МИА.

Обелоденувањето, од страна на француската армија, на обидот за манипулација со цел да се дискредитира операцијата Бархане, хунтата во Бамако и нејзините нови сојузници, руските платеници од групата Вагнер, беа соочени со вистински докази. И се поставува прашање: дали да се осудат делата, дали има сомневање во доказите обезбедени од Франција, или да се премине преку ова прашање, пишуваат повеќе француски медиуми.


Во Сахел се води и војна на влијание и комуникација. Во соопштението за печатот објавено во петокот вечерта, персоналот на вооружените сили на Мали избра да избегнува користи зборови кои може да предизвикаат лутина. Тие го потврдија откривањето на масовна гробница во близина на базата Госи, по нејзиното предавање од Франција во вторникот. Без да го именува Бархан, Фама изрази жалење за комуникациите насочени да наштетат на нивниот имиџ. Тие ветија дека ќе се отвори истрага, но дека масовната гробница датира од пред предавањето.

Во четвртокот вечерта, француската армија им претстави на некои медиуми, слики на кои се прикажани војници како закопуваат десетина тела во близина на базата Госи, вратена два дена претходно на вооружените сили на Мали. Други слики од оваа „масовна гробница” беа објавени неколку часа претходно на профил на Твитер, при што се обвинуваат француските војници дека тие се одговорни за злосторството.

Видеото на Твитер можеше да даде чувство дека труповите штотуку се откриени. Но, индициите акумулирани од армијата сугерираат дека оваа инсценација била измислена од војниците на Вагнер. Нивните униформи како возилата што се користат ги означуваат како „сценаристи” на делото.

-Тоа беше структуриран и координиран информативен маневар, коментира француската армијата, опишувајќи ја механиката која почнаа да се ангажира на социјалните мрежи. Првиот твит објавен во средата на профил на наводен „поранешен војник” на Мали, ден по враќањето на базата, зборува за откривање на тела и постоење на видео. „Да се посее семето ”, велат Французите. Следниот ден, втора порака и фотографија, а трета го емитува видеото од труповите. Содржината почна да се споделува, да се шири, кога француската армија избра да реагира за да го попречи „нападот”.

Дури и сурова, манипулација може да се прошири и да му наштети на угледот на Бархан.

-Имаме работа со информативна борба каде се дозволени сите средства и асиметрична борба. Нашето главно оружје е транспарентноста. Поради тоа, армијата емитуваше слики снимени со дрон во текот на ноќта и денот на нешто повеќе од 3 километри од базата. Гледаме камп, а на други војници кои ги покриваат телата со песок и ја снимаат сцената. Со вкрстена проверка, можеме да заклучиме дека ова се лажните вести објавени на Твитер. Целата секвенца не беше снимена, поради недостиг на средства достапни во тоа време. На снимката не се гледа како се носат остатоците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русите создадоа специјално оклопно возило за…

Русите создадоа ново оклопно возило - „Ахмат“…

Украина воведе визен режим за руските државјани

Украина воведе визи за граѓаните на Русија…

Ќе почне ли Бугарија “војна” со Русија?…

Истекува рокот што Руската Федерација и го…

Зеленски лаже? Русите тврдат дека Змискиот Остров…

Змискиот остров во Црното Море останува под…

Зеленски: Протерувањето на Русите од Змискиот Остров…

Протерувањето на Русите од Змискиот Остров претставува…