Објавено на:

Ова е градот во кој се очекува да пристигне украинската делегација: Песков, вели дека сами ја одбрале локацијата

t

Киев го избра белорускиот град Гомел како место за преговори со украинската страна, рече Димитри Песков, портпарол на рускиот претседател.

„Москва го предупреди Киев дека овојпат активностите планирани за време на воената операција нема да бидат прекинати во врска со преговорите“, рече Песков.


Руската делегација на разговорите со украинската страна во Гомел ја предводи помошникот на претседателот на Руската Федерација, Медински.

Сите ја чекаат делегацијата на Украина да пристигне во Гомел, ако не дојдат, тоа е нивен избор, изјави белорускиот претседател Александар Лукашенко.

Гомел е административен центар на регионот Гомел и вториот најнаселен град на Белорусија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Паѓа одбраната на Северодоњецк: Нова група украински…

Четворица војници на вооружените сили на Украина…

Авторката на романот „Како да го убиете…

Љубовна романсиерка која го напиша роман насловен,…

Каевски: Ние покажавме дека никој не влијае…

Кога се работи за Законот за ЈО,…

(Видео) Македонката која стана министерка во Словенија:…

Емилија Стојменова Дух која стана Министерка за…

Намириса профит: Бил Гејтс ќе го поддржи…

Партнерството помеѓу американскиот производител на лекови Фајзер…