Објавено на:

Ова е градот во кој се очекува да пристигне украинската делегација: Песков, вели дека сами ја одбрале локацијата

t

Киев го избра белорускиот град Гомел како место за преговори со украинската страна, рече Димитри Песков, портпарол на рускиот претседател.

„Москва го предупреди Киев дека овојпат активностите планирани за време на воената операција нема да бидат прекинати во врска со преговорите“, рече Песков.


Руската делегација на разговорите со украинската страна во Гомел ја предводи помошникот на претседателот на Руската Федерација, Медински.

Сите ја чекаат делегацијата на Украина да пристигне во Гомел, ако не дојдат, тоа е нивен избор, изјави белорускиот претседател Александар Лукашенко.

Гомел е административен центар на регионот Гомел и вториот најнаселен град на Белорусија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Барајте алтернатива- Блокиран влезот на Скопје:…

Синдикалниот притисок за исполнување на нивните барања…

Метео: Сончево и многу топло време денеска…

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и…

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

(Видео) Најмалку осум лица ранети истрелување во…

Најмалку осум лица се ранети во истрелување…

Захариева: Западот го дели светот на оние…

Западните земји се уште имаат колонијален однос…