Ова е најлошото сценарио за Макрон: Ако Меланшон оди во вториот круг, големи се шансите Ле Пен да однесе победа

t

Додека првичните резултати од претседателските избори велат дека Макрон и Ле Пен одат директно во вториот круг, последните резултати се веќе нијансирани.

Остануваат да се пребројат уште 7% од гласовите, оние од големите градови, наводно поволни за левите и крајно левичарските партии.

Па така на кандидатот Жан Лук Меланшон му фалат само 0,8% од гласовите да се квалификува во вториот круг.

Изборниот тим на Жан Лук Меланшон најави дека победата останува можна и дека со големо внимание ја следат ситуацијата.

Во овој случај во вториот круг би биле Макрон, Меланшон и Ле Пен што пак значи дека гласовите за левицата ќе се поделат, а Ле Пен ќе има далеку поголеми шанси да однесе победа!

На Меланшон му се потребни 22 проценти од гласовите за да се квалификува во вториот круг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Ново видео од тик-токерот Вучиќ, овојпат…

Само еден месец е отворен профилот на…

Австрија најсреќна земја во ЕУ, Бугарија и…

Европската агенција за статистика (Евростат), објави податоци…

Лајчак најави одвоени разговори со преговарачите од…

– Специјалниот пратеник на Европската унија за…

Командант на КФОР: Ситуацијата на Косово и…

Како што рече, КФОР отсекогаш ја докажал…

Арсовски: Ако опозицијата ја бојкотира техничката влада…

„Ако опозцијата ја бојкотира оваа техничка влада,…