Ова е најлошото сценарио за Макрон: Ако Меланшон оди во вториот круг, големи се шансите Ле Пен да однесе победа

t

Додека првичните резултати од претседателските избори велат дека Макрон и Ле Пен одат директно во вториот круг, последните резултати се веќе нијансирани.

Остануваат да се пребројат уште 7% од гласовите, оние од големите градови, наводно поволни за левите и крајно левичарските партии.

Па така на кандидатот Жан Лук Меланшон му фалат само 0,8% од гласовите да се квалификува во вториот круг.

Изборниот тим на Жан Лук Меланшон најави дека победата останува можна и дека со големо внимание ја следат ситуацијата.

Во овој случај во вториот круг би биле Макрон, Меланшон и Ле Пен што пак значи дека гласовите за левицата ќе се поделат, а Ле Пен ќе има далеку поголеми шанси да однесе победа!

На Меланшон му се потребни 22 проценти од гласовите за да се квалификува во вториот круг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шпански весник: Меси се враќа во Барселона?!

Шпанскиот спортски дневен весник „Diario sport“ пишува…

Вардар поразен од Целје: Струшкиот турнир има…

Струшкиот ракометен турнир кој летово се одржува…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Утре е Преображение Господово: Ова се народните…

Православна црква и нејзините верници утре го…

Кина забрзано купува злато: Увозот најголем во…

Кина забрзано купува злато. Кина купила повеќе…