Ова е најлошото сценарио за Макрон: Ако Меланшон оди во вториот круг, големи се шансите Ле Пен да однесе победа

t

Додека првичните резултати од претседателските избори велат дека Макрон и Ле Пен одат директно во вториот круг, последните резултати се веќе нијансирани.

Остануваат да се пребројат уште 7% од гласовите, оние од големите градови, наводно поволни за левите и крајно левичарските партии.

Па така на кандидатот Жан Лук Меланшон му фалат само 0,8% од гласовите да се квалификува во вториот круг.

Изборниот тим на Жан Лук Меланшон најави дека победата останува можна и дека со големо внимание ја следат ситуацијата.

Во овој случај во вториот круг би биле Макрон, Меланшон и Ле Пен што пак значи дека гласовите за левицата ќе се поделат, а Ле Пен ќе има далеку поголеми шанси да однесе победа!

На Меланшон му се потребни 22 проценти од гласовите за да се квалификува во вториот круг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Левица за „Next e.go“: Прелевање на народни…

Камен темелникот за наводната фабрика за електрични…

(Фото) Пожар во црква во Египет, најмалку…

Најмалку 35 луѓе загинаа, а 45 се…

Што се случува со реката Одра: Сѐ…

Германските и полските власти се обидуваат да…

ХАЈРЕДИНИ ЗА ПОЛИТИКАТА НА ВЛАДАТА НА МАКЕДОНИЈА…

Ако нема реципроцитет, ќе нема ни идентитет,…