Ова е одговорот на НАТО: Балтичките земји го активираат ЧЛЕНОТ 4 – еве што значи тоа за светот

t

Естонија, Латвија, Литванија, Полска и другите сојузници се согласија да одржат консултации и да го активираат членот 4 на НАТО во четвртокот наутро, откако Русија ја нападна Украина.

Премиерката Каја Калас рече: „Најефикасен одговор на руската агресија е единството.


Таа рече дека нема директна воена закана за безбедноста на Естонија и дека надворешните граници на земјата се мирни.

„Владата се подготви за оваа криза, ние ја следиме ситуацијата цело време и ја обезбедуваме безбедноста на луѓето“, рече таа во изјавата.

„Широката агресија на Русија е закана за целиот свет и за сите земји на НАТО, а консултациите на НАТО за зајакнување на безбедноста на сојузниците мора да се започнат за да се спроведат дополнителни мерки за обезбедување на одбраната на сојузниците на НАТО.

Во текот на разговорите, МНР ќе ги презентира ставовите на Естонија за тоа како да се зајакне одвраќањето и одбранбениот став на НАТО во балтичкиот регион. Тоа ќе го направи и Министерството за одбрана.

Според членот 4 од Договорот за НАТО, сојузниците можат да одржуваат консултации секогаш кога ќе почувствуваат дека е загрозена територијалниот интегритет, политичката независност или безбедноста на кој било сојузник.

Вечерва во Брисел ќе се одржи состанок на шефови на држави и влади на ЕУ.

Пред владата да ја испрати својата изјава, министерот за одбрана Кале Лаанет потврди дека Русија започнала голема воена операција против Украина.

„Како резултат на тоа, разговараме со нашите сојузници како да се однесуваме. Во тек е владин состанок и разговараме за спроведувањето на членот 4 на НАТО“, рече тој, откривајќи ги првите чекори на Естонија.

Што е членот 4?

Членот 4 од основачкиот договор на НАТО вели: „Страните ќе се консултираат заедно секогаш кога, според мислењето на која било од нив, територијалниот интегритет, политичката независност или безбедноста на која било од Страните е загрозена“.

Секоја земја-членка може формално да се повика на членот 4. Штом ќе се повика, прашањето се дискутира и потенцијално може да доведе до некаква форма на заедничка одлука или акција во име на алијансата.

Без оглед на сценариото, колегите членови кои седат околу масата на Советот се охрабруваат да реагираат на ситуација која им ја предочила некоја земја-членка.

Од создавањето на Алијансата во 1949 година, членот 4 е активиран шест пати.

Во официјално соопштение НАТО истакнува дека ги гледа активностите на Русија како закана за евроатлантската безбедност.

НАТО распоредува дополнителни копнени и воздушни одбранбени сили на исток.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Коњ се појави на тераса во…

Необичен настан се случи вечерва во скопско…

Богојески: Бугарите лажат дека ги нашле моштите…

Петар Богојески укажува на ситуацијата во Бугарија деновиве,…

Најава за нова војна: Руски сенатор вели…

Руски сенатор: Темата за денацификација на Европа…

Охриѓанка заврши во болница откако падна од…

На 21.05.2022 околу 13.20 часот во СВР…

“Шел” ги затвара сите бензински пумпи во…

"Шел" го напушта рускиот пазар! Британската нафтена…