Ова ли го чекаше Русија?! СЕ ПЛАНИРА ЦЕЛОСНА ЕВАКУАЦИЈА НА ЦИВИЛИТЕ ОД КИЕВ!

t

Додека се борат да ја одржат електричната мрежа тешко оштетена од руските проектили, официјалните лица во главниот град на Украина, Киев, велат дека почнале да планираат некогаш незамислива можност: целосно затемнување што ќе бара евакуација на околу три милиони преостанати жители на градот, пренесува Њујорк Тајмс.

Ситуацијата е веќе толку страшна, со 40 отсто од енергетската инфраструктура на Украина оштетена или уништена, што општинските работници поставуваат 1.000 засолништа за греење кои можат да се удвојат како бункери додека инженерите се обидуваат да ги поправат бомбардираните електрани без потребната опрема.

За да се спречи целосно да пропадне мрежата, националното енергетско претпријатие на Украина во саботата соопшти дека ќе продолжи да наметнува прекини на струја во седум региони.

Огромното оптоварување на способноста на Украина да обезбеди струја е резултат на раширеното бомбардирање од страна на руските сили на критична енергетска инфраструктура низ целата земја, тактика на која аналитичарите велат дека претседателот Владимир В. Путин од Русија прибегнал додека неговите војници претрпеле повеќекратни неуспеси на бојното поле.

Штетата предизвикана од руските напади натрупа нови страдања за цивилите во Украина и ги принуди официјалните лица да размислат за можноста дека понатамошната штета може да ги направи неспособни да обезбедат основни услуги.

„Разбираме дека ако Русија продолжи со ваквите напади, може да го изгубиме целиот наш електричен систем“, рече Роман Ткачук, директор за безбедност на општинската управа во Киев, во интервјуто, зборувајќи за градот.

На официјалните лица во главниот град им било кажано дека најверојатно ќе имаат најмалку 12 часа известување дека мрежата е на работ на откажување. Ако дојде до таа точка, рече г-дин Ткачук, „ќе почнеме да ги информираме луѓето и да бараме од нив да си заминат“.

Барем засега, ситуацијата е податлива и нема индикации дека голем број цивили бегаат од Киев, рече тој. Но, тоа брзо би се променило доколку прекинат услугите кои се потпираа на градската моќност.

„Ако нема струја, нема да има вода и канализација“, рече тој. „Затоа во моментов владата и градската администрација ги преземаат сите можни мерки за заштита на нашиот систем за снабдување со електрична енергија“.
Наближува зимата, градот подготвува 1.000 засолништа за греење кои исто така можат да ги заштитат цивилите од руски ракети. Повеќето се во образовните објекти, но властите побараа да не се пријавуваат нивните прецизни локации за да не станат лесни мети.

Во едно училиште, подрумот бил полн со флаширана вода; беа поставени импровизирани училници; а непосредно пред гледалиштето било стационирано противпожарно возило. Низ салата од куп комплети за подготвеност при катастрофи беше остар потсетник на нормалноста во која некогаш уживаше училиштето: голем постер на Мини Маус.

Низ градот, инженерите работеа на поправка на оштетената електрична инфраструктура, и покрај тоа што немаа лесен начин да ја набават опремата вредна стотици милиони долари што ќе им треба за целосно обновување на мрежата. За да се намалат штетите предизвикани од идните напади, тие ги штителе електраните со експлозивни ѕидови.

Националното претпријатие за електрична енергија на Украина, Укренерго, во саботата ја потврди потребата од продолжување на прекините, велејќи дека тие се неопходни за „да се намали оптоварувањето на мрежите, да се обезбеди одржливо балансирање на електроенергетскиот систем и да се избегнат повторени несреќи откако електричните мрежи беа оштетени од руски проектили. и напади со беспилотни летала“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Зеленска: Ве молам не ја запирајте помошта

Украинската прва дама, Олена Зеленска во интервју…

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…