Објавено на:

Ова нема да го прочитате на друго место, еве што се случува: Украина им наредила на војниците во Азовстал да се предадат – сите се наоѓаат на територија под руска контрола

t

Генералштабот на вооружените сили на Украина во вторникот вечерта на своите мрежи на социјалните мрежи потврди дека на неговите војници кои се во челичарницата Азовстал во Мариупол, им е наредено да се предадат.

„Гарнизонот „Мариупол“ ја заврши зададената борбена мисија. Највисоката воена команда издаде наредба до командантите на единиците лоцирани во Азовстал да ги спасат животите на персоналот“, се објаснува во соопштението на украинската војска. Според Киев, додека држеле позиции во Азовстал, неговите војници ги спречиле руските трупи да дејствуваат во други театри.

Двете земји се вовлечени во целосен конфликт од февруари, кога Москва ја нападна соседната држава, по осумгодишниот ќор-сокак за судбината на Донбас.

Киев инсистираше на тоа дека Азовските неонацисти и членовите на нивните редовни сили „го спречиле спроведувањето на [наводниот руски] план за брзо заземање на [блискиот] Запорожје и не дозволиле пристап до административната граница на Доњецк и Запорожје. .”

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, рече дека работата за нивното враќање ќе бара „деликатни преговори и време“.

„Благодарение на акциите на вооружените сили на Украина, разузнавањето, како и на преговарачката група, Меѓународниот комитет на Црвениот крст и ОН, имаме надеж дека ќе успееме да ги спасиме животите на нашите момци. Сакам да нагласам дека на Украина и се потребни живи украински херои. Ова е нашиот принцип. Мислам дека секој адекватен човек ќе ги разбере овие зборови. За да се врати нашата војска дома, работата продолжува, а оваа работа бара деликатни преговори и време“, рече тој.

Голем дел од нив се членови на неонацистичкиот Азовски полк. Воените униформи на групата се со нацистички ознаки, а нејзините членови се фотографирани со тетоважи на симболи како што е свастиката. Нејзиниот прв командант, Андреј Билецки, рече дека верува оти мисијата на Украина е „да ги води белите раси во светот во последната крстоносна војна… против Унтерменшен [инфериорни луѓе] предводени од Семитите“.

Првата фаза на предавање беше завршена во понеделникот – 264 војници го напуштија Азовстал. Сега има 53 ранети војници во болницата во Новоазовск и 211 војници во Јеленовка, од кои и двајцата се дел од Доњецката Народна Република.

Руски извори процениле дека околу 2.200 луѓе се заробени во подрумите на огромниот комплекс Азовстал. Фабриката е голема 11 квадратни километри, а неговите подземни делови се дизајнирани да издржат нуклеарен напад.

Според заменик-министерот за одбрана на Украина, Ана Маљар и Генералштабот на вооружените сили на Украина, оние што ќе се предадат ќе бидат разменети за руски воени заробеници заробени од Киев. Сепак, условите за размена се уште не се решени.

Москва сè уште нема дадено јавни изјави за размена. Во меѓувреме, украинската страна се обиде да ја избегне употребата на изразот „предавање“.

Откако последниот украински војник ќе го напушти Азовстал, битката за Мариупол практично ќе биде завршена и Русија ќе добие целосна контрола над стратешки виталниот град.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шамар од Стејт департментот за Бугарија: Незаконски…

Акциите на бугарската влада за справување со…

ДИК ги објави резултатите: Ѓукановиќ е фаворит…

Државната изборна комисија на Црна Гора на…

Француската полиција “европски” уапси 101 демонстрант на…

Бројот на уапсени на демонстрациите во Париз…

(Видео) Крвава случка: Роми во Бугарија се…

Шест лица се повредени во масовната тепачка…

Арсовска гради мега-парк од 30.000 метри квадратни…

Започнува изградбата на новиот мега-парк во Чаир…