Објавено на:

Ова не е Арачиново: Украинските војници бараат меѓународната заедница да ги извлече од Мариупол

t

Припадник на украинските сили во Мариупол на Фејсбук објави дека војниците „можеби ги живеат своите последни денови“ и ја повика меѓународната заедница да ги извлечат од опколениот град.

– Непријателот е десетпати поброен од нас, изјави Серхиј Волина од 36 морнаричка бригада лоцирана во челичарницата Азовстал во Марииупол.


Претходно, руското Министерство за одбрана им постави нов ултиматум на украинските сили во Азовстал.

– Руските вооружени сили, базирани исклучиво на хуманитарни принципи, уште еднаш предлагаат борците на националистичките баталјони и странските платеници денеска да ги прекинат воените операции од 14 часот по московско време и да го предадат оружјето, се наведува во соопштението на руското Министерство за одбрана, при што се додава дека ниту еден украински војник вчера не ја прифати истата понуда.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Претпладне сончево и топло до 34 степени,…

Времето претпладне ќе биде сончево и топло…

Иванов: Кога државата зема кредити да даде…

Кога државата зема кредити за да ги…

Инфомакс е, и ќе биде редакција на…

Во вечерашното издание на "Teшки муабети" се…

Се спрема нов напад? Русија ги засилува…

Руските граничари на границата со Украина се…

(Фото) Ова се сите осомничени за случајот…

Управата за финансиска полиција денеска поднесе седум…