Објавено на:

Ова не е добар знак – Лавров: Преговорите со Украина се запрени, очигледно не им се потребни

t

Изјавите на Киев покажуваат дека не им требаат преговори, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Москва не доби никаков одговор од Киев на своите предлози, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, додавајќи дека ставот на Киев се чини дека на Украина воопшто не и се потребни мировни преговори.

Неговите зборови дојдоа два дена откако Москва објави дека до Украина доставила „нацрт документ“ за мировен договор со конкретни формулации. Киев објави дека го добил документот и дека го разгледува. Меѓутоа, во тоа време, украинскиот претседател Владимир Зеленски рече дека не видел никакви документи што содржат предлози од Москва.

Рускиот министер за надворешни работи го доведе во прашање ставот на Киев за преговорите за време на заедничката прес-конференција со неговиот казахстански колега Мухтар Тилеуберди. За него беше „многу чудно“ да слуша изјави од Киев, вклучително и оние на помошникот на украинскиот претседател Владимир Зеленски, кои „сугерираат дека тие разговори воопшто не им се потребни“, рече Лавров, опишувајќи го преговарачкиот процес.

Претходно оваа недела, советникот на украинскиот претседател Алексеј Арестович предупреди дека мировните преговори со Москва би можеле да бидат прекинати доколку руските трупи го окупираат Мариупол, стратешки важен пристанишен град на Црното Море. Во вторникот, помошникот на Зеленски, Михаил Подољак, откри дека не е одреден датум за продолжување на преговорите.

Запрашан да ги коментира изјавите, Лавров рече дека Русија ги гледа сите „ултиматуми“ како неприфатливи.

Во четвртокот, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу го информираше претседателот Владимир Путин дека руските сили и силите на републиките во Донбас го зазеле целиот Мариупол, освен фабриката за челик Азовстал, која околу 2.000 украински војници и екстремисти ја претворија во тврдина, вклучително и Азов нео. -Нацистички полк.

Во другите вести, водечките руски и украински преговарачи одржаа неколку „долги разговори“ во петокот, потврди шефот на руската делегација Владимир Медински. Тој не прецизираше детали од разговорот.

Русија претходно ја обвини Украина дека „постојано се оддалечува од своите зборови, дека постојано ги менува“, додавајќи дека недостатокот на „конзистентност“ негативно влијае на „ефикасноста“ на преговорите.

Од почетокот на воениот конфликт на 24 февруари, Русија и Украина одржаа неколку рунди директни и виртуелни разговори со цел да се реши кризата. На 12 април Путин рече дека разговорите дошле во ќор-сокак, додавајќи дека Киев одбил да го признае Крим како руски, како и републиките во Донбас како независни.

На крајот на февруари Москва започна голема воена операција во Украина по седумгодишниот конфликт во Донбас и поради тоа што Украина не ги примени условите од договорот за прекин на огнот од Минск. Протоколите, со посредство на Германија и Франција, беа дизајнирани да го регулираат статусот на отцепените региони во рамките на украинската држава, но никогаш не беа спроведени.

Русија сега бара Киев да го признае суверенитетот на Русија над Крим и Народните републики Луганск и Доњецк и официјално да се прогласи за неутрална земја која никогаш нема да влезе во НАТО. Русија исто така соопшти дека целта на операцијата е заштита на населението, како и демилитаризација и денацификација на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…

Ќе ви се слоши: Светска банка пресмета…

Цената на обновата на Украина од руската…

Нов исклучок за Украина: Првпат ММФ ѝ…

Украина ќе добие финансиска поддршка (кредит) од…