Објавено на:

Ова не се случило ни во студената војна! Зеленски бара од Бајден да ја прогласи Русија за држава спонзор на тероризмот

t

Зеленски побара од Бајден да ја прогласи Русија за државен спонзор на тероризмот.

Станува збор за инструмент за кој „Вашингтон пост“ тврди дека е една од најмоќните и најдалекосежни санкции во американскиот арсенал.


„Дури и за време на Студената војна, Вашингтон се воздржуваше од етикетирање на Советскиот Сојуз на овој начин, и покрај поддршката на Москва за групите кои се сметаат за терористи во текот на 1970-тите и 1980-тите“, пишува весникот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најчитаниот британски весник: Русија планирала да ги…

Руските воени научници истражувале користење на мајмунски…

Кремљ: Нема бесплатен гас за никој, или…

Русија нема да испорачува бесплатен природен гас…

Путин: Зголемен е бројот на сајбер напади…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Министерство за одбрана на Русија: Уништивме 12…

Соборени 10 украински беспилотни летала и пресретнати…

Лавров: Русија ќе продолжи да го поддржува…

Русија ќе продолжи да го поддржува Мали…