Објавено на:

Ова никој не веруваше дека ќе се случи: Раст на индустриското производство во Русија!

t

Индустриското производство во Русија во март 2022 година се зголеми за 3,0% (во споредба со истиот период во 2021 година), јавуваат руските медиуми.

Во однос на февруари 2022 година, растот е 9,9%. Генерално, во првиот квартал од 2022 година, индустриското производство се зголеми за 5,9% во однос на периодот јануари-март 2021 година.

Зголемено е производството на лекови (+ 46,8%), компјутери (+ 14,5%), машини и опрема (14,4%) и други стоки и услуги.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

НУКЛЕАРНО ЗАПЛАШУВАЊЕ: Според Пентагон и Берлин, Путин…

Министерството за надворешни работи во Берлин оцени…

Полска компанија за муниција го зголемува производството…

Полскиот производител на муниција Дезамет, дел од…

Давид на Микеланџело прогласен за порнографија

Директорка на училиште во Флорида била принудена…

Русија ја обвини Словачка поради испраќањето советски…

Руската Федерација ја обвини Словачка дека го…

Трамп: Јас сум жртва на лов на…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера во…