Објавено на:

Ова се однесува на Македонија? Не можат со Русија, па се изживуваат со Србија, вели Вучиќ

t

По повод забраната за летот на авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров над Македонија, Црна Гора и Бугарија, српскиот претседател Александар Вучиќ за РТС изјави дека не е изненаден од исходот и дека е незадоволен од севкупниот атмосфера.

„Не можете да разберете колку во безброј разговори беше побарано од Србија да го откаже гостопримството на министерот за надворешни работи на Русија“, изјави Вучиќ за РТС.

Хистеријата што се виде покажа што некои всушност сакаат, бидејќи на Русија ништо не и можат, „живеат над Србија“, оцени Вучиќ. Не мисли, вели, на Американците, туку на „малите“, од „Карл Билт до Хрватска“.

„Повеќе западни медиуми пристигнаа во Србија во последните 24 часа од кога било досега, кои чекаат да ги сликаат Вучиќ и Лавров за да можат да ја нападнат Србија“, рече Вучиќ.

Тој оцени дека одбивањето на Србија секогаш да биде дел од глутницата е нешто што предизвикува главоболки.

Јас како претседател на државата нема да припаѓам на глутница што сака да го осуди Достоевски, замисли да го осудувам Достоевски, па знаеш „злобни души“, па „злобни души“, па „коцкар“, па „Карамазов“, „Раскољников“. “, што да се прочита, а што да се прочита, „Дали таа хистерија отиде толку далеку“, рече претседателот.

Тој посочи дека мора да се изрази незадоволство и несогласување со обидот да се забрани разговорот. Тој вели дека би сакал некој да сака да разговара, бидејќи разговорите се лековити.
Што се однесува до односите со Русија, тој изјави дека Србија ја осудува инвазијата на Украина, но дека Русија е традиционален пријател.

„Како е Вучиќ негативец што треба да му се отсече главата, што го читам на сите мрежи, а како тогаш Лавров оди во Анкара? една мала земја како Србија“, рече Вучиќ.

Тој прашува и како на некои лидери на Европската унија им се дозволува да го посетат Путин, а Србија не може да разговара.

Вучиќ нагласува дека Србија ќе ја задржи политиката на независно одлучување, но и дека мора да донесе заклучок кој е јасен и недвосмислен – дека мора да побрза на својот европски пат, колку и да звучи контрадикторно.

„Тоа е најдобро за Србија. Дали е најубаво? Не мора да биде, но најдобро е за нашите деца“, нагласи Вучиќ, пренесува РТС.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Големо намалување на горивата, ова се новите…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги…

И бурекот ќе стане луксуз: Една четвртина…

И лебот станува луксуз за граѓаните. Во…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

“Форин полиси” за ситуацијата во Косово: Србија…

Се чини дека кавгите со Косово, ракувањето…