Ова се условите на Путин за крај на конфликтот: Тие се само два

t

Москва е подготвена да преговара за условите за предавање со Киев, изјави во четвртокот попладне портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, а пренесува руската РТ.

Песков тврди дека Путин „изразил подготвеност да се вклучи во разговори со својот украински колега“, но со акцент на добивање гаранција дека Украина ќе биде „неутрална“ и ветување дека нема да го чува оружјето на своја територија.


Според Песков, овие услови ќе овозможат „демилитаризација и денацификација на Украина“ и ќе го елиминираат она што Русија во моментов тврди дека е закана за нејзината безбедност.

„Претседателот ја обликуваше својата визија за она што го очекуваме од Украина со цел да ги реши проблемите на таканаречената „црвена линија“. Тоа е, значи, неутрален статус и одбивање да се распореди оружје“, повтори Пешков.

Тој исто така рече дека Путин ќе одреди време за преговори, истакнувајќи дека Русија ќе се ангажира само „доколку украинското раководство е подготвено да разговара за тоа“.

„Операцијата има свои цели – тие мора да се постигнат. Претседателот рече дека сите одлуки се донесени и дека целите ќе бидат постигнати“, продолжи Песков, сугерирајќи дека доколку Киев се согласи да ги исполни нивните барања, нападот врз Украина може да биде запрен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Санду: Немам информации дека Русија планира да…

Молдавската претседателка Маја Санду рече дека нема…

Русија: Прифаќањето на Украина и Молдавија како…

Русија во петокот рече дека одлуката на…

Конашенков: Руската армија го блокираше Лисичанск од…

Руската армија ја проби украинската одбрана и…

Британски бискуп: Санкциите се глупава алатка, може…

Британскиот бискуп Ник Бејнс ги нарече санкциите…

Путин: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот…