Ова се 10 симболи на Велигден кои мора да ги има во секој дом

t

Велигден е еден од најголемите празници во Македонија
Велигден е еден од најголемите празници за православните верници, но и најрадосен празник за децата кои особено се занимаваат со бојадисување јајца, велигденски мотиви на зајаци и кокошки и сета радост што ја носи овој празник. Од друга страна, повозрасните членови на семејство, домаќинот и домаќинката често се во дилема дали ги испочитувале сите народни обичаи и дали на трпезата има се што го симболизира Велигден.

Ви пренесуваме листа од 10. симболи на Велигден, кои според христијанските верувања мора да се најдат во секој семеен дом на овој голем празник.

Meд
Медот ги симболизира апостолите. Сите тие, како пчелите Христови, го ширеле евангелскиот мед на разни краишта, страдајќи поради Христовата љубов и сите се преселиле во вечното царство.


Јагнешко

Зошто се подготвуваат јадења од јагнешко месо? Јагнето го симболизира самиот Господ, роден во штала меѓу јагниња, прогонуван од волци. Тој е жртвеното јагне кое трпеливо ги поднесуваше маките и смртта и победничкото јагне кое е Божјо, на небесниот престол. Видливиот пророк Исаија низ многу векови ја видел страшната жртва на Голгота. Го видел оддалеку Господ Исус, доведен на колење како што го водат јагнето, зашто и тоа се однесува како да оди на пасиште: без одбрана, без вознемиреност, без злоба. „Еве ги јагнињата Божји!“ – рекол св. Јован Крстител. Овците, од друга страна, означуваат верни Христови следбеници.

Говедско месо
Човекот, лавот, волот и орелот се четири симболични животни кои во визии ги виделе пророкот Езекиел и св. апостол Јован Богослов, стоејќи пред престолот на Севишниот. Волот бил жртвено животно, кое се принесувало за покајание за гревовите и за правда. На празничниот велигденски ручек нема свинско јадење, бидејќи во христијанството свињите и кучињата се симбол на упорните неверници, тврди и закоравени. „Не давајте им го она што е свето на кучињата и не фрлајте ги вашите бисери пред свињите“.

Леб
Леб, сол, вино и риба на масата. Сите состојки кои се користат за подготовка на празнични специјалитети имаат длабока симболика. Лебот го симболизира самиот Господ Исус: „Јас сум лебот на животот“. Така Господ Исус му рекол на гладниот човечки род. „И овој збор се оствари низ вековите на безброј Христови следбеници, кои го примија Господа како храна на своите души. Ја храниме нашата душа (ум, срце) со Христос, за да ни биде жива и здрава душата“.

Шарени јајца
Обоените јајца се симбол на Велигден, иако тие се претхристијански обичај. Овој симбол на пролетното будење на изворот на животот постои и во еврејската религија. Во деновите кога се празнува Велигден на трпезата задолжително се вапсани и варени јајца во кромид, хаминада.

Шарените велигденски јајца традиционално се даваат на празниците и во деновите по Велигден. Во минатото, младите мажи и жени си давале меѓусебно шарено јајце како знак на љубов или наклонетост. Велигденските шарени јајца беа симбол на помирување. Така, со давање јајца, луѓето молчешкум барале прошка или давале. Се верува дека обоеното велигденско јајце треба да не заштити од злите сили. Поради тоа, лушпата од тие јајца била мелена и фрлена во ниви, обработливи површини и ставена во амбари.

Квасец
Квасецот е симбол на царството небесно „бидејќи од мала грутка квасец целото тесто се кисело“.

Сол
Солта укажува на вистинскиот христијанин, кој ги насочува другите кон доброто. Душата посолена од Христовото учење не е подложна на расипаност, а во исто време им помага на своите ближни да се одржат и да не се расипуваат. „Ти си со земјата“, рекол Господ. Ова не важи само за апостолите и свештенството, туку за сите христијани воопшто. Тоа означува и небесна благодат.

Вино
Преобразувањето на водата во вино го симболизира чудесното преобразување на земниот човек во небесен човек. Лозата е симбол на Христос, а лозата е симбол на Христовите следбеници. „Јас сум лозата, вие сте лозата“, им рекол Господ на учениците. Лозата е делумно видлива, а делумно скриена.

Суво овошје
Грозјето, смоквите и трњето се симболи на добрите и злите луѓе.

Риба
Рибата е симбол на сите луѓе. Риболов значи фаќање човечки души за царството Божјо. „И ќе ве направам рибари на луѓе“, им ветил Господ на своите ученици, рибарите. Мрежата во која се ловат риби, и добри и лоши, а потоа се сортираат, исто така е симбол на царството небесно.
Конзумирањето риба е дозволено за време на христијанскиот пост, а основните принципи на православниот христијански пост се идентични со познатата диета против атеросклероза, која ја препорачува модерната медицина во повеќето западни земји.

Извор: Екран.мк

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Велигденските пости имаат повеќе празници: Еве што…

Започнаа велигденските пости. За време на велигденските…

Четвртокот по Велигден е најсреќен ден: Денеска…

Светата или Велигденска недела се смета за…

Дневен хороскоп за понеделник (25.04.2022)

Овен Работа: Овој период ќе го означи…

Денеска е Воскресение Христово – Втор ден…

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска…

Првпат ја отвори вратата на вилата на…

Цеца Ражнатовиќ првпат ги отвори вратите од…