Објавено на:

Ова ќе го пишува во учебници: Русија првпат плати дел од долгот на странските иматели на еврообврзници во рубљи

t

Русија првпат им плати на странските иматели на еврообврзници во рубљи, откако странска финансиска институција го одби обидот за подмирување на исплата од 649,2 милиони долари по наредба на Вашингтон, објави во средата руското Министерство за финансии.

Претходно оваа недела, американското Министерство за финансии ја спречи Русија да им исплати на сопствениците на нејзиниот државен долг повеќе од 600 милиони долари од резервите на сметките во американските банки, велејќи дека Кремљ мора да избере помеѓу трошење на резервите во долари и неисполнување на обврските.

Приближно половина од девизните резерви на Русија, во вредност од над 300 милијарди долари, се замрзнати од западните земји како дел од санкциите за Украина.

„Русија ги има сите потребни ресурси да ги сервисира своите долгови… Доколку продолжи оваа блокада и се блокираат плаќањата наменети за сервисирање на долговите, таа (идната исплата) би можела да се врши во рубли“, рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.
Земјата има вкупно 15 меѓународни обврзници со номинална вредност од околу 40 милијарди долари. Москва успеа да обезбеди неколку девизни купони за своите еврообврзници пред Вашингтон да ги прекине трансакциите.

Москва има 30-дневен грејс период за плаќање на доларот. Според глобалните рејтинг агенции, Русија би отстапила ако плаќањето во деноминираната валута не се обезбеди во тој рок. Кремљ ја отфрли идејата за неисполнување на обврските на земјата, велејќи дека Русија има средства и е подготвена да го плати својот долг.

Наместо тоа, Москва го опиша блокирањето на плаќањата како неисполнување на обврските од Западот за неговите финансиски обврски кон Русија.

„Во теорија, може да се создаде стандардна ситуација, но ова би била чисто вештачка ситуација“, рече Песков. „Нема основа за вистинско неисполнување на обврските“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Медведев го смрзна светот: Ова води до…

Испораките на странско оружје за Украина водат…