Објавено на:

Овде умре и надежта: Нема шанси за евакуација на цивилите од Лисичанск

t

Невозможно е да се организира безбеден излез на цивили кон Лисичанск поради фактот што на 13 јуни украински војници го кренаа во воздух единствениот мост преку Северодоњецк кон Лисичанск, вели шефот на Меѓуресорскиот штаб за координација на Руската Федерација за хуманитарен одговор Михаил Мизинцев.


„Имајќи го предвид фактот дека на 13 јуни 2022 година, по наредба на властите во Киев, со цел да се спречи повлекување на единиците за територијална одбрана, воениот персонал на Вооружените сили на Украина го разнесе последниот мост преку реката Северодоњецк во правец на Лисичанск, не е можно да се изврши безбедна евакуација во оваа насока“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Градот е целосно опколен, Кадиров најави голема…

Претседателот на Чеченија Рамзан Кадиров изјави дека…

Добра вечер од Путин: Руската војска влезе…

Агонија на украинската војска кај Лисичанск -…

Русија: И покрај пречките од Киев успеавме…

Русија, и покрај пречките од Киев, успеа…

Овде умре и надежта: Нема шанси за…

Невозможно е да се организира безбеден излез…

Во војната во Украина досега убиени над…

Повеќе од 4.000 цивили се убиени во…