Ограничени маржи на основните продукти: Народот нека јаде макарони во мали тенџериња, Владата ќе крка октоподи

t

Владата ни препорачува да готвиме во помали тенџериња за да заштедиме електрична енергија, а вистински предизвик е да се најде леб под 50 денари низ македонските маркети и пекари.

До пред неколку месеци истиот леб беше двојно поевтин, а можеше да се готви и во големи тенџериња и да се тушираме подолго, да нема ограничување на греењето и ладењето на просториите.

Но како “достојна” членка и “водечка сила” во НАТО, Македонија беше меѓу првите држави кои воведоа санкции кон Русија заради нејзината специјална воена операција во Украина. За тој потег добивме пофалби и од ЕУ и од НАТО, ама македонскиот народ вели “од фала не се живее”.

Владата ги намали трговските маржи на основните прехрамбени продукти како леб, брашно, макарони за да се спречи ценовен шок и секако, да им народот што да јаде.

Владиниот портпарол Мухамед Хоџа, во одговор на новинарско прашање кога ќе се прошири листата на производи со ограничена маржа, вчера рече:

– Економскиот тим на Владата е во постојан контакт со сите засегнати страни и во тој контекст, како што и претходно беше најавено, ќе има проширена листа на производи по завршување на потребните анализи на пазарот.

И додека маржите за народот да може да јаде макарони се замрзнати, Владата набавува октоподи и морски плодови. Ама тие не се јадат во обични чинии па редно е да се набави и соодветен луксузен прибор за истите.

Народот нека јаде макарони, за Владата да има за октоподи. И гответе ги макароните во мали тенџериња за да заштедите струја.

Марија Антоанета може вода да ѝ носи на македонската Влада…

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Само спокојно: Според Владата нема проблем со…

Владата на денешната 102 седница го разгледа…

Страшно сценарио на Кутев за Бугарија: Ако…

Ако сега не се формира влада во…

Зорана Михајловиќ: Не сум сигурна дека новата…

Српската министерка за енергетика и рударство во…

Бектеши најави мерки за производителите на леб,…

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска соопшти…

Борисов: Оптимист сум дека ќе составиме Влада

Од сè што создаде "Продолжуваме со промената",…