Објавено на:

Огромен пад на жетвата на жито во Украина

t

Висок украински владин претставник, изјаи дека жетвата на житото во Украина оваа година најверојатно ќе падне на околу 48,5 милиони тони од 86 милиони тони минатата година.

Првиот заменик-министер за земјоделство, Тарас Висоцки, изјави дека вкупната засеана површина е намалена за 25 отсто, пренесуваат британски медиуми.

Украина е водечки светски производител на житарки и маслодајни семиња, но нејзиниот извоз е сериозно погоден од војната.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ќучук: Патот на Македонија кон ЕУ ќе…

Патот на Македонија кон ЕУ ќе биде…

Француски адмирал: „Против кинеската морнарица, ќе победиме…

Началникот на генералштабот на француската морнарица во…

Меѓу странците во Велика Британија најчесто се…

Едно од седум деца родени во Велика…

Приведени две лица за изнуда на 20.000…

СВР Струмица, заедно со Одделот за криминалистичка…

Светски мафијаши добија пасош, а ни судот…

Три години трае борбата на Хенри де…