Објавено на:

Огромна излезеност на изборите во Унгарија: Последните анкети најавуваат голема победа на Орбан

t

Милиони Унгарци денеска излегоа на гласање на парламентарните избори на кои долгогодишниот премиер на таа земја Виктор Орбан бара петти мандат.

Негов противкандидат е Петер Марки-Заи, кој е на чело на опозициската коалиција која се обедини во желбата да го собори.

Гласачките места низ Унгарија се затворени во 19 часот по средноевропско време, но според унгарската новинска агенција, доколку некој веќе чекал на ред за гласање во тој момент, сепак можел да гласа.

Излезноста се очекува да биде околу 70%, како и на изборите во 2018 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Избори ќе има во 2024 година, заедно…

Шефот на дипломатијата Бујар Османи утрово во…

Премиерот дециден: Избори ќе има во 2024…

Кога станува збор за преговорите со ЕУ…

Почна препукувањето кај Републиканците: Трамп го предупреди…

Доналд Трамп го предупреди гувернерот на Флорида,…

Бојко Борисов победи и во Македонија

Најголем број гласови од оние што вчера…

Каде исчезнаа “македонските Бугари”? 461 гласале на…

Мал број на Бугари во Македонија вчера…