Објавено на:

Одбранбениот договор Грција – САД доби зелено светло од надлежната комисија во грчкиот Парламент, утре ратификација од пратениците

t

Вториот изменет протокол на Договорот за заемна одбранбена соработка меѓу Грција и САД доби зелено светло од Комисијата за одбрана и надворешни прашања, а утре ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент, јави дописничката на МИА од Атина.

Обновената верзија на заедничкиот договор меѓу двете земји ја поддржаа владејачката Нова демократија и опозициската Движење на промена.

За време на расправата на надлежната комисија, пак, министерот за одбрана на Грција Никос Панајотопулос истакна дека договорот е „национално корисен“, додека, пак, шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас рече дека тие сакаат „американско воено присуство во земјата“.

Договорот, што е во траење од пет години, во октомври минатата година го потпишаа Блинкен и Дендиас во Вашингтон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Меџити го изгоре Мицкоски: Требаат уште шест…

Изет Меџити и други приврзаници на т.н.…

Левица од Атина: Грција и Бугарија мораат…

Грција и Бугарија мора да ја признаат…

Само со пријава ќе може да се…

Ние ќе бидеме таму за да воспоставиме…

МВР најостро ги осудува лагите дека бугарска…

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира…

Британија не ја исклучува можноста да испрати…

Британскиот министер за одбрана Бен Волас денеска…