Од вечерва големо намалување на цените на горивата

t

Законските измени за намалување на ДДВ-то и акцизата на горивата синоќа поминаа во Собрание, по што Регулаторната комисија за енергетика ноќеска донесе одлука да ја намали цената на бензинот за 6,5 денари, а на дизелот за 9 денари.

Со оваа промена, од вечерва на полноќ, цената на еуросупер 95 ќе изнесува 86,5 денари, додека на еуросупер 98 ќе изнесува 88,5 денари. Цената на дизелот ќе биде 88 денари.


„Согласно усвоените измени на законите за ДДВ и акцизи, Регулаторната комисија за енергетика ноќеска одлучи врз основа на новите пресметки, цената на бензините да се намали за 6,5 денари, а на дизелот за 9 денари. Оваа одлука стапува во сила во недела во 00.01 часот“, ни изјави Марко Бислимоски, претседател на РКЕ.

Синоќа, во Собранието, со 96 гласа „за“ поминаа измените на Законот за додадена вредност и Законот за акцизите. Со измените, акцизата на горивата се намалува од 1,2 денари до 4,7 денари, додека ДДВ-то се намалува од 18 на 10 отсто.

Цените на нафтата и нафтените деривати нагло пораснаа по руската инвазија на Украина. Русија, која е втор најголем производител на нафта во светот, се соочи со досега невидени санкции поради инвазијата на помалиот сосед, што предизвика несигурност на светските пазари на енергенси.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Хаос на улиците во Виена откако…

На социјалните мрежи се појави видео од…

Почина поранешниот албански претседател Бујар Нишани

На 56- годишна возраст почина поранешниот албански…

Кина подготвува “руско сценарио” : Се спремаат…

"Руско сценарио“: Кина се подготвува за најлошото.…

РПЦ: Му благодариме на Бога што ја…

Светиот синод на Руската православна црква го…

Најавите за поскапување на струјата веќе втор…

Кои и колку општини формирале јавни претпријатија…