Од Идризово веќе имало успешно бегство преку ископан тунел: Избеганите не биле пронајдени никогаш!

t

Група затвореници во скопскиот затвор „Идризово“ се спречени да избегаат низ ископан тунел, откри и соопшти Министерството за внатрешни работи. Според информациите, група од најмалку осум затвореници, осудени за тешки кривични дела, од 10 години до доживотен затвор, имале намера да избегаат од најголемиот македонски затвор преку тунелот.

Се прецизира дека МВР по добиени криминални сознанија дека група од најмалку осум осуденици се подготвувала за бегство од затворот Идризово, извршила криминално-оперативни активности и проверка и информациите и резултатите ги доставила до Управата за извршување санкции. Управата, се наведува, го проверила местото посочено како потенцијален тунел и нашла „ископан тунел долг околу 40 метри“.

Поранешниот разузнавач Александар Диневски, на сојот Фејсбук профил напиша дека обидот за бегство од Идризово преку ископан тунел не е нов изум.

– Ваков успешен обид имало пред половина век кога група затвореници (6 или 😎 , доброволно ангажирани во драмската секција во затворот, ископале тунел кој почнувал под бината во салата во која вежбале драма и излегол надвор преку високите ѕидини на затворот.

Избеганите робијаши никогаш не биле пронајдени!, напиша Диневски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Американската комора го повика Косово да се…

Американската комора во Приштина го повтори својот…

СЕ НАПИЛ КАФЕ И КИСЕЛА ВОДА, ЗАВРШИЛ…

Битолчанец на 42-годишна возраст завршил на токсикологија,…

Се прават анализи кои цени можат да…

Ние ќе го направиме сето она со…

Трајанов: Зошто СДСМ не ги осуди екстремистичките…

Во изминатиот месец водствата на повеќето партии…

(Фото+Видео) Падна Арачиново: Спречен транспорт на дрога…

На 24.03.2023 од страна на полициски службеници…