Објавено на:

Од Македонија до Финска! – Британските трупи се подготвуваат за најголемото распоредување во Европа од Студената војна

t

Британските трупи се подготвуваат за едно од нивните најголеми распоредувања во Европа од Студената војна, соопшти Министерството за одбрана (МО).

Илјадници британски војници ќе бидат испратени во земји од Македонија до Финска во наредните месеци за да учествуваат во заеднички вежби со нивните колеги од НАТО, Финска и Шведска.

Се очекува дека распоредувањето ќе достигне максимум од околу 8.000 војници меѓу април и јуни. Десетици британски тенкови и повеќе од стотина оклопни возила исто така ќе пристигнат во Европа ова лето.

Плановите за големо распоредување се работеа веќе некое време, но тие беа зајакнати по руската воена операција во Украина, соопшти МО. Претстојните воени игри имаат за цел „да го покажат обемот и значењето на придонесот на британската армија во одбраната на Европа“, се додава.

Вежбите ќе бидат „фундаментални“ за придонесот на Британија во европската одбрана и одвраќање на Русија, инсистираше командантот на теренската армија, генерал-полковник Ралф Вудис.

„Распоредувањето, заедно со професионалноста, обуката и агилноста на британската армија, ќе ја одвратат агресијата од размери што не се видени во Европа овој век“, рече тој.

Британските војници, исто така, тренираат заедно со американските сили во Полска, соопшти МО. Исто така, објави дека војниците од кралските хусари на кралицата штотуку се распоредени во Финска, која дели 1.300 километри долга граница со Русија, за да бидат вградени во оклопна бригада.

Русија отсекогаш ги осудувала воените вежби и засилувањето на НАТО во близина на нејзините граници, велејќи дека тие потези ги зголемуваат тензиите во регионот и ја ставаат Европа во ризик од голема конфронтација.

Обединетото Кралство се етаблира како еден од главните поддржувачи и снабдувачи на оружје на Украина во услови на тековен конфликт со Русија. Лондон веќе испрати противтенковски и противвоздушни ракетни системи, а меѓу другото испраќа и оклопни возила во Киев. Украинските војници, исто така, добиваат обука од британската армија и на домашно тло и во ОК.

Испораките на оружје за Украина од страна на Велика Британија, САД и некои европски земји продолжуваат, и покрај предупредувањето од Москва дека тие само го продолжуваат конфликтот и ги попречуваат изгледите за мир.

Во последниве недели, Москва објави неколку успешни напади врз магацини за оружје во Украина, каде што рече дека е складирани хардвер и муниција доставени од Запад.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Балканска работа: Македонка и Србинка се испотепале…

На 22.03.2023 во Полициското одделение Петровец, В.Д.(30)…

Добра вест: Следната недела дополнително ќе се…

Производителите на брашно во државата следната недела…

Агелер сѐ уште не открива имиња од…

Соединетите Американски Држави сѐ уште не ги…

(Видео) Потребни се итни мерки или за…

Вице-премиерот, Фатмир Битиќи смета дека потребно е…

Наставничка од Гостивар тепала ученик во основно…

53-годишна наставничка во основно училиште од Гостивар…