Објавено на:

ОЕЦД го суспендираше членството на Русија во Организацијата

t

Членството на Руската Федерација во Агенцијата за нуклеарна енергија на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) беше суспендирано по одлуката на раководството на ОЕЦД, а одлуката стапува на сила на 11 мај.

„Членството на Русија во Агенцијата за нуклеарна енергија на ОЕЦД беше суспендирано на 11 април со одлука на раководното тело на ОЕЦД. За тоа е информирана Руската Федерација, а суспензијата ќе стапи на сила на 11 мај“, се наведува на веб-страницата на агенцијата.

Се додава дека Русија станала членка на агенцијата во 2013 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Кадиров “воскресна”: Жив и здрав сум!

На официјалниот Телеграм канал на чеченскиот лидер,…

Шојгу: Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа…

Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа највисоко…

Москва: Воените вежби на НАТО се подготовка…

Планираните воени вежби на НАТО во 2024…

Македонците наведени како посебен народ во Царска…

Соседните држави очигледно погрешно пресметаа кога мислеа…