Објавено на:

Ознаки на НАТО и воени документи пронајдени кај нео-нацистите во Украина: Сакале да го нападнат Крим и Донбас, тврдат руските сепаратисти

t

Украинската армија планирала да ги нападне Крим и Донбас во пролетта 2022 година, изјави претседателот на Доњецката Народна Република Денис Пушилин.

Лаптоп со разузнавачки информации за Донбас и Крим и ознаки на НАТО е пронајден во седиштето на „Десен сектор“ (екстремистичка организација забранета во Русија), изјави шефот на ДНР, Денис Пушилин.


Според него, ова е директен доказ дека Алијансата им помогнала на националистите во Украина.

Пушилин изјави дека украинската армија планира да ги нападне Донбас и Крим во пролетта 2022 година.

„Според нашите разузнавачки информации и сведочењата на затворениците, офанзивната операција требаше да започне на 8 март годинава. „Фактите покажуваат дека инвазијата е планирана во исто време на територијата на републиките Донбас и на територијата на Русија – на Крим“, рече тој на прес-конференцијата.

Шефот на ДНР покажа карта на Крим на која се означени позициите на војниците.

„Сето ова ја докажува навременоста на почетокот на руската специјална воена операција со цел да им се пружи помош на Народните републики Доњецк и Луганск, што го оневозможи спроведувањето на непријателските планови за уништување на стотици и стотици илјади цивили во нашиот Донбас и на Крим. “, рече Пушилин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Светиот апостол и евангелист Јован Споменот на…

Лукаревска: Не е патриотски да се бараат…

Треба да има лидерска средба, но на…

Унгарија предлага ембарго на поморските пратки руска…

Унгарскиот министер за надворешни работи рече дека…

Борел: Храната ќе станува се поскапа

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, уште…