Објавено на:

Околу 200 Белоруси се борат на страната на Украина

t

Заменик министерот за внатрешни работи на Белорусија, Генадиј Казакевич, изјави дека околу 200 државјани на неговата земја се борат на страната на Украина во склоп на украинските националистички одреди.

Достапните податоци сугерираат дека околу 200 Белоруси се борат за Украина заедно со националистите – изјави Казакевиќ, пренесува ТАС С.

Тој додаде дека најголем број од нив биле учесници на протестите во Белорусија во 2020 година кога извршиле, како што изјави, разни кривични дела, при што успеале да избегнат кривично гонење.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…