Околу 70.000 Чеси протестираа против ЕУ, НАТО и за соработка со Русија

t

Денес, околу 70.000 Чеси успеаја да ги соберат чешките радикални националисти заедно со другите маргинални вонпарламентарни партии на Вацлавскиот плоштад во Прага за демонстрации против чешката влада, Европската унија, НАТО, ОН и за воената неутралност на Чешката Република и политичкиот сврт кон Русија, кој очекуваат дека во тој случај ќе им даде обезбеден евтин гас.

„Целта на нашите демонстрации е неопходноста од промени. Најпрво, решавање на проблемите со струјата и гасот што ќе предизвикаат уништување на нашата економија веќе оваа есен. Побаравме од премиерот Петар Фијала да преговара со нас, но немаме одговор. Затоа ќе побараме оставка од владата“, изјави Јиржи Хавел, еден од организаторите на протестот.

Главното барање на организаторите на овој протест „Прво Чешка“ е коалициската влада на премиерот Фиала да поднесе оставка, да се промени надворешната политика на земјата кон Русија, од која се очекува евтин гас и Чешка да прогласи воена неутралност. , но и да почне да носи одлуки независно од Светската трговска организација.организации или ОН.

Чешка мора да се ослободи и да не биде директен политички субјект на ЕУ, СТО и ООН“, се вели во поканата за протестот, пренесе Бета.

Како прво итно барање, освен итна оставка на владата, демонстрантите поставија владата во оставка да овласти експерти од радикални националисти, комунисти и други антисистемски движења и иницијативи да склучат договор со Русија во име на Чешка за итна испорака на евтин гас.

Тие бараат и заминување на чешките производители од европските берзи за електрична енергија и да се ослободи целата чешка економија од странски капитал и компании.

Демонстрантите дојдоа на плоштадот Вацлав опремени со тапани и свирчиња, национални знамиња и скандираа да се отстрани украинското знаме од Националниот музеј на врвот на плоштадот, каде што стојат противниците на демонстрантите.

На транспарентите има и пораки до Владата дека „Веќе врие вода за секоја свиња“, а не се исклучок и антиукраинските пораки како на пример. барањето владата „да престане систематски да го дели чешкиот народ од Украинците“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Масовни протести во Франција: “АЈДЕ ДА…

Масовна толпа демонстранти маршираше низ центарот на…

Војска ќе ги чува границите на Чешка…

Во обновените контроли на границата со Словачка…

Зеленски: Дајте ни оружје за да спречиме…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска побара од…

Чешка ги повика нејзините државјани да ја…

Чешка ги повика своите граѓани да ја…

Споредбите меѓу Хитлер и Путин се неправедни:…

Чешкиот претседател Милош Земан се спротивстави на одлуката на…