Објавено на:

Оливер Стоун тврди: Путин имаше рак

t

Оскаровецот Оливер Стоун откри дека рускиот претседател Владимир Путин имал рак.

Американскиот режисер доби невиден пристап до лидерот на Кремљ во период од две години додека снимаше серија интервјуа и се смета дека го познава Путин подобро од повеќето западњаци.

Стоун во новиот подкаст рече дека Путин боледувал од рак и дека верува дека го надминал – нешто што не е потврдено за рускиот народ.

Неговите зборови доаѓаат во време на шпекулации дека лидерот на Кремљ моментално боледува од рак.

Претходно, поранешниот шпион на МИ6, Кристофер Стил, тврдеше дека Путин ја губи контролата на власта поради неговото нарушено здравје и дека го остава Кремљ во „сè поголем неред и хаос“ додека продолжува војната во Украина.

Стил, кој некогаш оперираше во Русија како агент на МИ6, рече дека Путин (69) мора да прави редовни паузи за да добие медицински третмани и дека практично нема „јасно политичко раководство“ во Москва.

Режисерот Стоун, режисерот на филмовите меѓу кои и „ЏФК“ и „Лице со лузна“, одделно рече дека не се сретнал со Путин три години, а неговите детални интервјуа со него беа помеѓу 2015 и 2017 година.

„Запомнете го ова, г-дин Путин го имаше овој рак и мислам дека го излечи“, изјави тој на интервјуерот за подкастот на Лекс Фридман.

„Но, тој исто така е изолиран поради ковид“.

Во Русија имаше сугестии дека длабоката изолација на Путин од Ковид се должи на претходно постоечка, но неодредена медицинска состојба што го направи особено ранлив.

Зборовите на Стоун за ракот ја зголемуваат можноста – ако е вистина – дека тој првично ја победил болеста, но дека таа се вратила во трите години откако го запознал Путин.

Кремљ секогаш инсистираше на тоа дека Путин е во стабилна здравствена состојба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дуда: Запрепастен сум од преговорите помеѓу Путин,…

Запрепастен сум од сите разговори со Путин,…

Путин му го плесна: Погрешната политика на…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Дали се согласувате со Трас – Путин…

Министерката за надворешни работи на Обединетото Кралство…

(Видео) Вака не се добива војна: Руските…

Новинарот Кристофер Милер на Твитер објави видео…

Путин и Зеленски со исто гледиште за…

Дипломатски извори соопштија дека Путин и Зеленски…