Објавено на:

Омикрон затвори кинески град со 9 милиони жители

t

Кина прекуноќ затвори индустриски град со девет милиони жители, информирајќи денеска за над 4.000 случаи позитивни на коронавирус. Кинеската стратегија „нулта-Ковид“ се соочува со бран на варијантата омикрон, јавија локални медиуми.

Со нови 4.770 инфекции ширум земјата, синоќа се донесе одлука, градот Шенјанг да биде под „локдаун“.

Во Шенјанг, индустриски град на фабрики како производителот на автомобили – BMW, регистрирани се 47 нови случаи на вирусот. Сега на жителите им е забрането да излегуваат без 48-часовен негативен резултат на Ковид тест.

Покрај „локдаун“, Кина во борбата со вирусот користи и масовно тестирање и затворања на посебни области во градови. Во саботата, беше соопштено дека во земјата се евидентирани два смртни случаја со Ковид-19, за првпат по повеќе од година дена.

Градови како Шангај избегнаа целосно затворање, со „локдаун“ на посебни згради.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пентагон: Путин не донел одлука за употреба…

Пентагон оцени дека нема знаци дека рускиот…

Откриено е кој град ќе биде домаќин…

Ливерпул ќе биде градот домаќин на Изборот…

По свадба тапани: Ковачевски го осуди името…

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва го осуди отворањето…

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Според Календарот на МПЦ утре се празнуваат…

Мицкоски одлучил да не се конфронтира со…

ВМРО-ДПМНЕ под овие околности нема да дозволи…