Омикрон kocи во Велика Британија, регистриран рекорден број на новозapaзени од почетокот на пандемијата

t

Велика Британија, соочена со брз скок на инфекции со омикрон, денеска регистрира повеќе од 122.000 новозаразени, што е нов рекорд од почетокот на пандемијата.

Земјата, која е една од најтешко погодените од пандемијата во Европа, има 137 смртни случаи од коронавирус во последните 24 часа, со што вкупниот број на починати во пандемијата се искачи на 147.857. Евидентирани се и 1.171 хоспитализации, што укажува на зголемување на овој показател, кој досега беше многу малку променет.

Засега Велс, Северна Ирска и Шкотска најавија зајакнување на ограничувањата по Божиќ. Во Англија, владата на Борис Џонсон чека и се потпира на студии кои покажуваат дека ризикот од хоспитализација е помал од омикрон во споредба со досегашната доминантна делта варијанта.

Властите стравуваат дека и покрај помалиот ризик од тежок облик на болеста, бројот на случаи може да биде толку голем што може да изврши непремостлив притисок врз болничкиот систем.

Поздравувајќи ги овие студии како зрак надеж за Божиќ, директорката на британската агенција за здравствена безбедност, Џени Харис, објасни дека властите обрнуваат внимание на влијанието на епидемијата врз болниците, но и врз општеството во целина, односно врз работната сила.

Во Лондон, според проценките, еден од 20 луѓе имал Ковид-19 пред една недела. Голем број сектори беа тешко погодени, што доведе до затворање на компании и откажување на превозниците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во земјава регистриран првиот случај на зараза…

 Институт за Јавно Здравје (ИЈЗ) утрово соопшти…

ЦДЦ ПРАВЕЛ ФИНГИРАНИ АНКЕТИ: Скриени несаканите реакции…

Американските Центри за контрола и превенција на…

ШЕСТ ПРОЦЕНТИ ОД НАСЕЛЕНИЕТО ПОЗИТИВНИ НА КОРОНА:…

Шест проценти од населението во Македонија е…

Страшно: Речиси 60.000 луѓе во Кина починале…

Кина денеска соопшти дека речиси 60.000 луѓе…

XBB.1.5: Што се треба да знаете за…

Додека повеќето од нас повеќе би сакале…