Објавено на:

ОН го одобрија барањето на Анкара: Турција официјално го менува името

t

Обединетите нации го одобрија официјалното барање на Турција за промена на името на земјата на странски јазици во Туркие, изјави портпаролот на генералниот секретар на ОН Стефан Дијарик за новинската агенција Анадолија.

Тој за новинската агенција Анадолија изјави дека генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш добил известување од турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу за преименувањето.

Според него, „Промената на името на државата стапува во сила од денот на приемот на писмото“.

Агенцијата наведува дека отсега името Туркие (Turkiie) ќе се користи на сите меѓународни форуми и во официјални документи во кои се користеле различни етноними, како Туркеи, Турки или Туркуие.

Чавушоглу претходно на Твитер напиша дека Анкара поднела официјално барање на ОН за промена на името на земјата на странски јазици.

Тој објасни дека промената е усвоена како дел од чекорите на Анкара насочени кон „зголемување на престижот на земјата на меѓународната сцена“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД и Русија ќе ја убедуваат Турција…

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин вчера…

Песков: Русија и Турција имаат несогласувања но…

Русија и Турција се способни да ги…

Спречен терористички напад на Турски тек!

Федералната служба за безбедност на Русија (ФСБ)…

Турците убиле 184 терористи во Ирак и…

Турските оружени сили убиле 184 терористи во…

(Видео) Турција започна нова операција на северот…

Турското Министерство за одбрана соопшти дека уништило…