Објавено на:

ОН зaгрижени за бeзбедноста на рускиот член откако Косово го прогласи за персона нон грата

t

Седиштето на ОН презема соодветни мерки за да се осигура безбедноста на засегнатиот член на персоналот и ги следи постапките на релевантните власти за ова прашање

Мисијата на ОН на Косово (УНМИК) не доби формално известување од косовските власти дека руски член на персоналот е прогласен за „персона нон грата“, изјави за новинарите портпаролот на генералниот секретар на ОН Стефан Дујарик.

„УНМИК и седиштето на ОН преземаат соодветни мерки за да се осигура безбедноста на засегнатиот член на персоналот и се надоврзуваат на релевантните власти за ова прашање“, рече Дужарик.

„Ние сме информирани за декларацијата на косовските власти како „персона нон грата“ на член на персоналот на Мисијата на Обединетите нации во Косово, УНМИК“, истакна тој. „Мисијата не доби официјална комуникација од косовските власти во врска со ова соопштение. Доктрината „персона нон грата“ не е применлива за персоналот на Обединетите нации и не е предвидена според регулативата на УНМИК 2000/47 (за статусот, привилегии и имунитети на КФОР и УНМИК и нивниот персонал во Косово“, рече портпаролот.

„Секоја загриженост во врска со член на персоналот на УНМИК треба да биде упатена до раководството на мисијата за да може УНМИК да го реши ова прашање во согласност со статусот, привилегиите и имунитетите на УНМИК и неговиот персонал“, додаде Дујарик.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео+Фото) Протести во Приштина, полицијата со шок…

Денес имаше демонстрации во Приштина. Полицијата се…

Левица бара протестна нота од Османи до…

Претседавачот во заминување на ОБСЕ Бујар Османи,…

Петровска и Османи со протестна нота да…

Министерот за надворешни работи и претседавач на…

Блинкен: НАТО решително ќе одговори на актерите…

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен рече дека…

МВР: Лажна е веста дека исчезнатото девојче…

Лажна е веста дека исчезнатото 14-годишно девојче…