Објавено на:

ОН зaгрижени за бeзбедноста на рускиот член откако Косово го прогласи за персона нон грата

t

Седиштето на ОН презема соодветни мерки за да се осигура безбедноста на засегнатиот член на персоналот и ги следи постапките на релевантните власти за ова прашање

Мисијата на ОН на Косово (УНМИК) не доби формално известување од косовските власти дека руски член на персоналот е прогласен за „персона нон грата“, изјави за новинарите портпаролот на генералниот секретар на ОН Стефан Дујарик.

„УНМИК и седиштето на ОН преземаат соодветни мерки за да се осигура безбедноста на засегнатиот член на персоналот и се надоврзуваат на релевантните власти за ова прашање“, рече Дужарик.

„Ние сме информирани за декларацијата на косовските власти како „персона нон грата“ на член на персоналот на Мисијата на Обединетите нации во Косово, УНМИК“, истакна тој. „Мисијата не доби официјална комуникација од косовските власти во врска со ова соопштение. Доктрината „персона нон грата“ не е применлива за персоналот на Обединетите нации и не е предвидена според регулативата на УНМИК 2000/47 (за статусот, привилегии и имунитети на КФОР и УНМИК и нивниот персонал во Косово“, рече портпаролот.

„Секоја загриженост во врска со член на персоналот на УНМИК треба да биде упатена до раководството на мисијата за да може УНМИК да го реши ова прашање во согласност со статусот, привилегиите и имунитетите на УНМИК и неговиот персонал“, додаде Дујарик.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ослободен Србинот кој вчера беше уапсен на…

Поранешниот полицаец Миљан Јовановиќ, кој беше уапсен…

Значи некој ќе си легне на брашното:…

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил, синоќа…

Познато кога ќе продолжат преговорите меѓу Косово…

Во вторник, 4 април, во Брисел продолжува…

Советничките на Азески ќе ги олеснуваат преговорите…

Претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко…

Албанскиот претседател: Во никој случај не прифаќаме…

Претседателот на Албанија, Бајрам Бегај, вчера се…