Објавено на:

ОН: Најмалку 136 цивили убиени во Украина, од кои 13 деца

t

Најмалку 136 цивили се убиени, од кои 13 деца, а 400 се ранети, од почетокот на руската инвазија врз Украина минатата недела, соопшти денеска агенцијата на Обединетите нации.

– Вистинскиот биланс веројатно ќе биде многу поголем, изјави Лиз Тросел, портпаролка на Канцеларијата за човекови права на ОН.


Таа додаде дека 253 од жртвите се во регионите Донецк и Луганск во источна Украина.

Светската програма за храна (СПХ) на ОН ги зголемува активностите во Украина, со цел да може да обезбеди 3.1 милиони лица, појасни портпаролот на СПХ, Томсон Фири.

– Залихите на храна се при крај, додаде Фири.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Копаат ровови за гробници, полицијата секој ден…

Масовните гробници кои во последните неколку дена…

Кулеба се пофали: Пристигнува ново тешко оружје…

Украинскиот министер за надворешни работи, Дмитриј Кулеба…

САД не престанува: Нови санкции за две…

САД денеска воведоа санкции за две руски…

Путин става крај на доминацијата на САД…

Путин создава геополитички проект кој ја прекинува…

(Видео) Русите направија “пепел”: Штаб на украинската…

Главниот штаб на украинската армија во Дњепропетровск…