Објавено на:

ОН се обидува да издејствува извоз на житарки од Украина

t

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш побара од Москва да дозволи извоз на житарки од Украина, а за возврат да дозволи извоз на руски и белоруски ѓубрива.

Гутереш се обидува да најде решение со Русија, Турција и некои други земји, за да го отвори украинскиот извоз и да го избегне недостигот на храна во светот, изјави дипломатот кој бил информиран за оваа ситуација.

Русија ги блокираше црноморските пристаништа на Украина со цел да ја ослаби земјата и да го освои нејзиниот брег, објави „Волстрит журнал“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски дециден: Нема мир додека Русија не…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја отфрли можноста за…

Орбан: Оваа војна може да стави крај…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека не…

(Фото) Уапсена Украинка: За пари помагала воено…

Вработена во градскиот совет во Лавов е…

Дури тогаш ќе биде лошо: Советник на…

Кримскиот мост, најголемата градба од ваков вид…

Украински генерал призна: Русите напредуваат во Донбас,…

Генералот Валериј Залужни, врховен командант на вооружените…