Објавено на:

ОН соопшти: 5.1 милион Украинци ја напуштиле родната држава од почетокот на конфликтот

t

Високиот комесаријат за бегалци на ОН соопшти денеска дека најмалку 5,1 милион лица ги напуштиле своите домови во Украина поради руската инвазија.

Ажурираните податоци покажуваат дека бројот на раселени лица се зголемил за 48.387 во однос на вчера.

Најмалку 90 отсто од оние што избегале од Украина се жени и деца.

Поголемиот дел од оние што заминаа сега се во Полска, каде што 2,8 милиони луѓе ја преминаа границата.

Други избегаа во Романија, Унгарија, Молдавија и Словачка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…

Ќе ви се слоши: Светска банка пресмета…

Цената на обновата на Украина од руската…

Нов исклучок за Украина: Првпат ММФ ѝ…

Украина ќе добие финансиска поддршка (кредит) од…