Објавено на:

ООН: Ограничувањето на правото на абортус само ќе ја направи процедурата поопасна

t

Ограничувањето на пристапот до абортус не ги спречува луѓето да бараат да ја спроведат оваа процедура – тоа само ќе ја направи поопасна, изјави на брифинг Стефан Дујарик, портпарол на генералниот секретар на ОН, коментирајќи ја одлуката на Врховниот суд на САД.


„Ние ја забележавме денешната одлука на Врховниот суд. Можам само да го повторам нашиот принципиелен став за ова прашање. Тоа е дека сексуалното и репродуктивното здравје и правата во оваа област беа основа на животот по избор, можности, правата на жените и девојките. низ целиот свет“, рече Дужарик.


„Исто така, важно е да се забележи дека ограничувањето на пристапот до абортус не ги спречува луѓето да бараат абортус – тоа само ја прави процедурата посмртоносна. Ова е очигледно од нашите податоци“, додаде тој.

Како што истакна Дужарик, околу 45% од сите абортуси во светот се вршат со небезбедни методи.

„Способноста на жените да контролираат што се случува со нивните тела е поврзана со статусот и улогата што ја играат во општеството. Репродуктивните права се составен дел од правата на жените и човековите права во поширока смисла“, рече тој.
Врховниот суд на САД во петокот го разгледа случајот Роу против Вејд од 1973 година и ги поништи уставните гаранции за правото на прекинување на бременоста, дозволувајќи им на американските држави сами да ја регулираат областа.
Случајот Ро против Вејд од 1973 година им даде на жените право да абортираат без владини ограничувања.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бајден: Додека сум јас претседател абортусот нема…

Американскиот претседател Џо Бајден денеска нагласи дека во САД…

ООН: Ограничувањето на правото на абортус само…

Ограничувањето на пристапот до абортус не ги…

Трамп за укинувањето на безусловното право на…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп на Фокс…

(Фото) Почна “револуцијата”: Протести пред Врховниот суд…

Бројни активисти се собраа пред Врховниот суд…

Протести и контрапротести во Хрватска поради правото…

Во повеќе хрватски градови денеска се одржуваат…