Опасно е да се живее во Тетово и Струмица вечерва – енромно загадување на воздухот во овие два града

t

Тетово цела недела е со енормни вредности на загаден воздух, според мерните станици на апликацијата МојВоздух, а алармирано е и дека е најзагаден град во Македонија пред Струмица. Дозволена количина на концентрација на ПМ10 честички е 50.

Во Тетово денеска измерена е концентрација од 208, а во изминатите денови гравитираше меѓу 170 – 175. Според овие вредности, воздухот има наднормално загадување и треба да се избегнуваат подолги периоди на отворена површина. На мали деца, стари лица и бремени жени им се препорачува да не излегуваат без посебна потреба.


Во Струмица пак вчера беа измерени 332 концентрација на ПМ10 честички, додека претходните два дена беа измерени од 155 до 222.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Голем пожар во тетовско: 20 пожарникари се…

Во пожарот со мало задушување се соочиле…

Вонредна вест: Пресврт во случајот со модуларната…

За смртта на 14-те лица во пожарот…

Касами расчистува со “кадрите на Теута”: Разрешена…

Општина Тетово ја разреши директорката на гимназијата…

Фудбалерите на Шкупи нападнати во Тетово

Во Тетово денеска требаше да се игра…

(Видео) ХАОС на патарината: Полицијата не ги…

Фановите на Шкупи, популарните „Шверцери“ по се…