Објавено на:

Опасно торнадо во Холандија: Еден мртов и 10 повредени

t

Реткото торнадо уби најмалку едно лице, а повреди 10 други во понеделникот во крајбрежниот град Зиерикзе во југозападна Холандија, соопштија службите за итни случаи.

Торнадото остави трага од штета, однесе покриви од четири домови и предизвика пад на предниот дел на една куќа, се вели во соопштението на безбедносните власти во провинцијата Зеланд.

„За жал, имаше една жртва во торнадото. Дополнително на првата слика има уште 10-тина повредени. Службите за итни случаи сè уште се зафатени со мапирање на вкупната големина“, се вели во извештајот.

„Штетата е значителна на неколку улици во Зиерикзе. Покрај летечките ќерамиди и паднатите дрвја, кровови се разнесени од четири куќи“.

Искинати се плочки од покривот на црквата, а трамбулините беа испратени да летаат низ воздухот, соопшти холандскиот јавен радиодифузер НОС.

Службите за итни случаи побараа од луѓето да се држат подалеку од областа за да не ја попречуваат работата на полицијата и противпожарната бригада, како и поради опасност од паѓање плочки и гранки.

Холандија доживува околу неколку торнада годишно, но последното фатално што ја погоди земјата беше во 1992 година, соопшти НОС.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Протестите продолжуваат: Земјоделците во Холандија ги…

Земјоделците во Холандија прскаат ѓубриво и сено…

Холандски експерт: ЕУ не почна преговори со…

Холандскиот експерт за балкански, евроазиски и трансатлански…

Опасно торнадо во Холандија: Еден мртов и…

Реткото торнадо уби најмалку едно лице, а…

Руте: Шансите да се постигне решение за…

Холандскиот премиер Марк Руте пред почетокот на…

(Видео) Холандската Влада им се извини на…

Холандската Влада им се извини на илјадници…