Објавено на:

Опозицијата прегазена: Вучиќ победи и во Белград!

t

Ипсос и ЦеСИД ги објавија последните прелиминарни резултати од изборите во Белград, според кои СНС и СПС заедно во моментов имаат благо мнозинство од вкупно 56 места од 110 места во Градското собрание.

Ipsos и CeSID ги објавија следните податоци врз основа на 81,5 отсто од обработениот примерок:


Александар Вучиќ, СНС: 48 мандати, 39,1 отсто
Ивица Дачиќ, Тома Фила, СПС-ЈС: 8 мандати, 7 отсто
Воислав Шешељ, СРС: 0 мандати, 1,7 отсто
Милица Ѓурѓевиќ Стаменковски, бранители: 4 мандати, 3,7 отсто
Владета Јанковиќ, Обединети за победа на Белград: 26 мандати, 20,1 отсто
Милош Јовановиќ, Коалиција НАДА: 7 мандати, 6,2 отсто
„Мораме“: 13 мандати, 10,4 отсто
Душко Вујошевиќ, Борис Тадиќ, Ајмо Људи: 0 мандат, 2,7 отсто
Немања Шаровиќ, За цел нормален свет: 0 мандати, 1,6 отсто
Суверенисти, Саша Радуловиќ: 0 мандати, 2,2 отсто
Бошко Обрадовиќ, Двери – ПОКС: 4 мандати, 3,6 отсто
Алијанса на руското малцинство: 0 места, 0,5 отсто

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руски професор тврди: Војната во Украина е…

Руски професор по политички науки тврди дека…

Следната недела разговор меѓу Вучиќ и Путин,…

Претседателите на Русија и Србија, Владимир Путин…

ПОЛНИ ВРЕЌИ СО ГРАНАТИ СРЕДЕ ШИПКОВИЦА: Експлозивните…

Вчера околу 11.00 часот во Полициското одделение…

Вучиќ: Мојата работа е да се грижам…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, истакна дека…

Орбан предупредува: Европа ќе има тешка зима,…

Премиерот на Унгарија Виктор Орбан денеска во…