Општина Кисела Вода: Прво опомени, а потоа казни за сопствениците кои нема да ги отстранат хаварисаните возила

t

Општина Кисела Вода известува дека во вторник, 15.03.2022 година, во заедничка соработка со ПСОН –Кисела Вода и РСБСП- Скопје, започнува со акција за изрекување на опомени до имателите на хаварисани возила за отстранување на моторното возило поради попречување на одвивање на сообраќајот и загрозување на човековата околина.

Доколку возилото и покрај опомената, не биде отстрането во рок од 15 дена или најдоцна до 30.03.2022 година, тоа ќе го стори пајак службата, но на сметка на сопственикот на возилото.


Исто така, против него ќе биде изречена глоба во мандатна постапка во врска со член 63 во согласност со Законот за безбедност и сообраќај на патиштата, информираат од општината.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД подготвуваат досега најмоќно оружје против Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се…

Во Германија летово ќе се патува слободно,…

Германскиот министер за здравство Карл Лаутербах изјави…

Софија засега не дава сигнали за промена…

Софија засега не дава сигнали за промена…

Зошто треба да почнете да возите велосипед…

Ако сакате да живеете подолго и да…

Загинаа осум лица, меѓу кои и петмесечно…

Загинаа осум лица, меѓу кои и петмесечно…