Објавено на:

Орбан: Ако Русите побараат ќе плаќаме гас во рубљи

t

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, денеска изјави дека разговарал со рускиот претседател Владимир Путин и побарал од него да спроведе прекин на огнот во Украина.

На прес-конференцијата Орбан рече дека го повикал Путин на мировни преговори во Унгарија, кои ќе се одржат со украинскиот и францускиот претседател, како и со германскиот канцелар. Тој рече дека одговорот на Путин бил позитивен, но оти рекол и дека ќе има одредени услови.

Новинарка на „Волстрит журнал“ го пренесува и ставот кој украинскиот премиер го изнел на прес-конференцијата, во однос на плаќањата за руските енергенси.

„Ако Русите побараат, ние ќе плаќаме во рубљи“, рекол Орбан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Траги-комедија: Сопругот ја пријавил за исчезната, таа…

На 22.03.2023 во Полициската станица Ѓорче Петров…

Зибери повторно ќе биде кандидат за прв…

Народниот правобранител Насер Зибери денеска во гостување…

(Видео) Елмас и Чурлинов за пет минути…

Македонија го скрши отпорот на Малта и…

Охридскиот договор падна на првиот тест: Српската…

Српска листа соопшти дека одлуката да не…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…