Орбан: Владата ќе ги намали цените на основните прехранбени производи

t

– Унгарската влада од февруари ќе донесе уредба за намалување на цените на шест основни прехранбени производи, изјави денеска премиерот Виктор Орбан, најавувајќи мерки за намалување на инфлацијата.

Орбан, кој се очекува жестоко да се бори на парламентарните избори на 3 април, рече дека од следниот месец цените на брашното, шеќерот, сончогледовото масло, млекото, свинското и пилешките гради мора да се намалат на ниво од средината на октомври, пренесува Ројтерс.

„Цените растат низ Европа поради поскапувањето на енергенсите“, рече Орбан во видео пораката по состанокот на владата, нагласувајќи дека намалувањето на цените мора да се примени низ целата земја.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ништо од поддршката: Германија нема да ѝ…

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека неговата…

Зеленски призна: Ситуацијата е многу тешка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави синоќа…

“Тешко на Русите”: Украинците тврдат дека уништиле…

Украинската војска денеска преку објава на Фејсбук…

Германската армија е во најлоша состојба досега…

Германската армија е во најлоша состојба досега…

Украина се закани: Нема да учествува на…

Украина се закани со бојкот на Летните…