Орбан: Владата ќе ги намали цените на основните прехранбени производи

t

– Унгарската влада од февруари ќе донесе уредба за намалување на цените на шест основни прехранбени производи, изјави денеска премиерот Виктор Орбан, најавувајќи мерки за намалување на инфлацијата.

Орбан, кој се очекува жестоко да се бори на парламентарните избори на 3 април, рече дека од следниот месец цените на брашното, шеќерот, сончогледовото масло, млекото, свинското и пилешките гради мора да се намалат на ниво од средината на октомври, пренесува Ројтерс.

„Цените растат низ Европа поради поскапувањето на енергенсите“, рече Орбан во видео пораката по состанокот на владата, нагласувајќи дека намалувањето на цените мора да се примени низ целата земја.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина го брани целиот демократски свет, да…

Во Украина на удар се демократијата и…

Унгарија не ја пушта Шведска во НАТО

Унгарија ќе го одложи приемот на Шведска…

Пронајден мртов еден од најозлогласените руски команданти…

Еден од најозлогласените команданти на рускиот претседател…

Да се биде или не: Ако падне…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека…

Врти, сучи, суд да се формира: САД…

САД се залагаат за формирање на специјален суд за…