Објавено на:

Орбан: Војната во Украина не е наша војна, мораме да останеме настрана

t

Унгарскиот премиер Виктор Орбан воочи изборите во оваа земја ги повика граѓани да излезат на избори и ги карактеризираше како егзестенцијален пресврт и избор помеѓу војната и мирот.

Орбан во трката за четвртиот по ред мандат на позицијата премиер на Унгарија, изјави дека ако повторно биде избран на парламентарните избори во недела, ќе го штити мирот и безбедноста во државата и ќе го одржува увозот на руска енергија додека се уште има војна во соседна Украина.

„Ова не е наша војна, мораме да се држиме настрана. Можеме да останеме надвор од оваа војна така што нема да испраќаме војници или оружје и да не дозволуваме да се пренесува оружје преку нашата територија, бидејќи тогаш веднаш ќе станеме воена мета“, рекол Орбан.

Иако тој ја осуди руската инвазија на Украина, сепак не кажа дека затоа е одговорен рускиот претседател Владимир Путин со кој негува блиски односи од доаѓањето на власт во Унгарија во 2010 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД свечено ја отвори постојаната воена база…

Американските копнени сили денеска ја добија својата…

Османи со директна порака до “огнените”: Срамота…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва…

Се јави Дугин: Кина е свесна дека…

Посетата на претседателот на Народна Република Кина…

По Киев јапонскиот премиер пристигна и во…

Јапонскиот премиер Кишида пристигна во Буча со…

Османи: Косовски политичар кажа дека Ахмети е…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва…