Објавено на:

Орбан ги замрзнува цените на основните прехранбени производи и горивата во Унгарија

t

Унгарската влада одлучи да ги продолжи ценовните ограничувања на групата основни прехранбени производи и горива до почетокот на јули, објави премиерот Виктор Орбан, проценувајќи дека цените ќе растат додека не заврши војната во Украина.

Соочена со висока инфлација, владата на Орбан ги намали цените на горивата во средината на ноември, а во февруари ги замрзна цените на шеќерот, пченичното брашно, сончогледовото масло… на нивото од октомври минатата година.

Цените требаше да бидат замрзнати за три месеци, но владата ја задржа можноста за продолжување на контролите.

Благодарение на мерките, инфлацијата не достигна двоцифрен бројка, како и во другите централноевропски земји, но во март, мерена со усогласениот индекс на потрошувачките цени, се искачи на 8,6 отсто, надминувајќи го просекот на ЕУ.

„Во двата случаи, решивме да ги продолжиме нашите мерки за контрола на цените до 1 јули”, рече Орбан во видео пораката на Фејсбук.

„Цените растат низ Европа првенствено поради војната (во Украина) и ќе растат додека војната не заврши”, нагласи унгарскиот премиер.

Извор: Слободен печат

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Добра вест: Следната недела дополнително ќе се…

Производителите на брашно во државата следната недела…

Унгарија го блокираше барањето на земјите-членки на…

Унгарија го блокираше заедничкото барање на земјите-членки…

Повторно контра сите во ЕУ: Унгарија нема…

Унгарија не сака да испраќа муниција во…

Кромидот поскап од ананасот: Цените на зеленчукот…

Граѓаните се за идејата за замрзнување и…

Од полноќ поевтинуваат горивата

Цената на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОДИЗЕЛ од вечерва…